O nás

Jsme Chroast,

pražírna kávy z Hradce Králové. Parta lidí, co miluje výběrovku. Od roku 2014 se náš svět točí okolo výběrové kávy.

 

Do roku 2017 jsme každý nabíral zkušenosti v různých oborech a provozech. Pomalu jsme se zamilovávali do výběrové kávy. Začátkem toho roku přišlo rozhodnutí otevřít vlastní pražírnu a po dlouhých večerech plánování jsme založili značku CHROAST. “Roast”, jako anglické pražit. “Ch”, jako Chmelíkovi, přijmení celého tehdejšího týmu.

 

Celý rok 2018 jsme věnovali zkoušení, ochutnávání, pražení a zdokonalování se. Koncem roku jsme pustili první várky kávy do světa.

 

onas8

 

Víte, že je káva ovoce?

Na kávových plantážích a farmách roste ve formě třešní na kávovnících. Stejně jako u vína má káva v závislosti na podnebí a lokalitě pěstování svou jedinečnou chuť a aroma.

 

Obrovskou roli ve výsledné chuti a kvalitě však hraje i farmář, který kávu výpěstoval a následně zpracoval. Pro svoji produkci nakupuje pouze kávu nejvyšší kvality, tzv. výběrovou, s jasným původem, vždy odrůdy Arabica. Při exportu od farmáře je káva ochutnána licencovanými Q-gradery (kontrolor kvality) a na zakládě komplexního hodnocení je přiděleno bodové ohodnocení. Výběrová káva (anglicky specialty coffee) je pouze ta, která má bodové ohodnocení mezi 80-100 body, kde 100 je maximum. Z celosvětového objemu vypěstované kávy je právě té vyběrové zhruba 4-5%. Zbytek se nazývá káva komoditní.

 

Nepražíme komoditní kávu ani robustu. Její chuť bývá hořká, zemitá a prašná, kvalita je podstatně nižší. Většinou není známý její původ a ve skladech leží dlouhé měsíce až roky. Z takové kávy je nápoj, který všichni důvěrně známe. Černý, hořký, s obsahem kofeinu, bez dalšího chuťového požitku.

 

 

onas7

 

 

PRAŽENÍ

Zelená, zpracovaná a usušená káva (pecky třešní) se dostává k nám do pražírny. Abychom z každé kávy dostali maximum chutí, které se v ní skrývají, volíme pro každou kávu rozdílný pražící profil. Vliv na výslednou chuť má velké množství proměnných, jako jsou teplota pražičky, rychlost otáčení, rychlost proudu vzduchu, doba pražení a další. Naším cílem je chuťová rozmanitost, sladkost a ovocnost.

 

 

 

VÝBĚROVÁ KÁVA LIDEM

My ji milujeme, teď ji chceme ukázat vám. Nejzábavnější a nejdůležitější část našeho snažení je budování vztahu s vámi. Vidět nadšené obličeje, výrazy úžasu a bořit mýty o tom, jak vlastně kafe chutná. 

Máte kavárnu, kancelář, penzion? Napište nám.

 

 

onas5