O nás

Jsme Chroast,

pražírna kávy z Hradce Králové. Parta lidí, co miluje výběrovku. Od roku 2014 se náš svět točí okolo výběrové kávy.

 

Do roku 2017 jsme každý nabíral zkušenosti v různých oborech a provozech. Pomalu jsme se zamilovávali do výběrové kávy. Začátkem toho roku přišlo rozhodnutí otevřít vlastní pražírnu a po dlouhých večerech plánování jsme založili značku CHROAST. “Roast”, jako anglické pražit. “Ch”, jako Chmelíkovi, přijmení celého tehdejšího týmu.

 

Celý rok 2018 jsme věnovali zkoušení, ochutnávání, pražení a zdokonalování se. Koncem roku jsme pustili první várky kávy do světa.

 

onas8

 

Víte, že je káva ovoce?

Na kávových plantážích a farmách roste ve formě třešní na kávovnících. Stejně jako u vína má káva v závislosti na podnebí a lokalitě pěstování svou jedinečnou chuť a aroma.

 

Obrovskou roli ve výsledné chuti a kvalitě však hraje i farmář, který kávu výpěstoval a následně zpracoval. Pro svoji produkci nakupuje pouze kávu nejvyšší kvality, tzv. výběrovou, s jasným původem, vždy odrůdy Arabica. Při exportu od farmáře je káva ochutnána licencovanými Q-gradery (kontrolor kvality) a na zakládě komplexního hodnocení je přiděleno bodové ohodnocení. Výběrová káva (anglicky specialty coffee) je pouze ta, která má bodové ohodnocení mezi 80-100 body, kde 100 je maximum. Z celosvětového objemu vypěstované kávy je právě té vyběrové zhruba 4-5%. Zbytek se nazývá káva komoditní.

 

Nepražíme komoditní kávu ani robustu. Její chuť bývá hořká, zemitá a prašná, kvalita je podstatně nižší. Většinou není známý její původ a ve skladech leží dlouhé měsíce až roky. Z takové kávy je nápoj, který všichni důvěrně známe. Černý, hořký, s obsahem kofeinu, bez dalšího chuťového požitku.

 

 

onas7

 

 

PRAŽENÍ

Zelená, zpracovaná a usušená káva (pecky třešní) se dostává k nám do pražírny. Abychom z každé kávy dostali maximum chutí, které se v ní skrývají, volíme pro každou kávu rozdílný pražící profil. Vliv na výslednou chuť má velké množství proměnných, jako jsou teplota pražičky, rychlost otáčení, rychlost proudu vzduchu, doba pražení a další. Naším cílem je chuťová rozmanitost, sladkost a ovocnost.

 

 

 

VÝBĚROVÁ KÁVA LIDEM

My ji milujeme, teď ji chceme ukázat vám. Nejzábavnější a nejdůležitější část našeho snažení je budování vztahu s vámi. Vidět nadšené obličeje, výrazy úžasu a bořit mýty o tom, jak vlastně kafe chutná. 

Máte kavárnu, kancelář, penzion? Napište nám.

 

 

onas5

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení